Media Nox

Filtering by: Media Nox
[Galerija Media Nox] Razstava Prelet
May
8
to Jun 5

[Galerija Media Nox] Razstava Prelet

razstava študentov akademije za likovno umetnost univerze v ljubljani

PRELET

8. maj - 5. junij 2024 // Galerija Media Nox

Otvoritev: 8. maj 2024 // 18:00

Razstavo Prelet so pripravili študentje dodiplomske in podiplomske stopnje študijske smeri Unikatno oblikovanje / steklo in keramika na Akademiji za umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani (UL ALUO). Odprtje razstave bo v Galeriji Media Nox v sredo, 8. maja 2024, ob 18. uri, razstava pa bo na ogled do 5. junija 2024.

Na razstavi Prelet se bodo s svojimi deli predstavili študentje umetnosti in oblikovanja v steklu, smeri Unikatno oblikovanje, UL ALUO. Študentski projekti raziskujejo potencial dveh temeljnih materialov, stekla in keramike, v katerih raziskovanje izraznih možnosti se v času študija največ poglabljajo. Razstava ob preletu širine eksperimentov in iskanja možnih pristopov oblikovanja v materialih, opozarja na bogastvo konceptov in zgodb, ki jih lahko z razmislekom o karakteristikah materije prepletamo v diapazon likovnih rešitev. Te rezultirajo v oblikovalskih in umetniških produktih, v obliki skulptur, instalacij ter uporabnih objektih.

- prof. mag. Tanja Pak in doc. Kristina Rutar

Razstavljajo: Vanes Hrnčič // Kaja Kopitar // Tai Mav // Maja Miklavc // Jurij Smrečnik // Neža Mia Andlovič // Ana Azinovič // Natja Kavrečič // Špela Lemut // Maruša Penič // Nina Prunk // Tesa Štihec // Nika Horvat // Živa Vaukan

Mentorici: prof. mag. Tanja Pak in doc. Kristina Rutar

View Event →

[Galerija Media Nox] 9. Festival FOMB: Raznolikost
Apr
15
to Apr 25

[Galerija Media Nox] 9. Festival FOMB: Raznolikost

festival oblikovanja fomb

RAZNOLIKOST

15. - 25. april 2024 // Galerija Media Nox

V sklopu festivala oblikovanja FOMB bo v Galeriji Media Nox na ogled razstava dijakov Srednje šole za oblikovanje Maribor, ki so jo naslovili Raznolikost. Odprtje razstave bo v ponedeljek, 15. aprila, ob 16.30, razstava pa bo na ogled še do 25. aprila.


Tudi v sklopu letošnje že 9. izvedbe Festivala oblikovanja Maribor - FOMB bodo dijaki Srednje šole za oblikovanje Maribor (SŠOM) razstavo pripravili v Galeriji Media Nox na Židovskem trgu. Festival FOMB je nastal pred osmimi leti kot nadgradnja že obstoječih projektnih dni, ki so jih izvajali na SŠOM. 

Festival FOMB bo v Galeriji Media Nox gostoval med 15. in 25. aprilom. Odprtje razstave bo v ponedeljek, 15. aprila, ob 16.30.

V galerijskih prostorih bodo na ogled izdelki dijakov programa Medijski tehnik (področje fotografija), ki so jih dijaki ustvarili v sklopu natečaja na temo Raznolikost. Razstavljeni izdelki so uvrščeni v kategorije plakat, modna ilustracija, strip, pričeska in fotografija.

Mentor: Stevan Čukalac

VEČ O FESTIVALU FOMB

Festival oblikovanja Maribor – FOMB je nastal pred osmimi leti kot nadgradnja že obstoječih projektnih dni Srednje šole za oblikovanje Maribor (SŠOM). Festival je med drugim sestavljen iz strokovnih dnevov in delavnic na šoli ter programa v razstaviščnih prostorih na različnih lokacijah v Mariboru. Tam potekajo otvoritve razstav dijakov, udeležencev natečaja, in učiteljev. S tem spodbujajo mlade k druženju, umetnosti in h kulturi ter jih predstavijo okolju. Zadnji  dan FOMB-a je vedno slavnostna prireditev s kulturnim programom, ki ga pripravijo dijaki.

Vsako leto pri pripravi in zvedbi festivala FOMOV aktivno sodeluje večina od 750 dijakov (snemalci, monterji, fotografi, oblikovalci, frizerji, manekeni itn.) Namen FOMB-a je, da se dijaki različnih programov med seboj naučijo timskega dela in sodelovanja, tako kot to poteka na vseh prireditvah in da svoje znanje prelijejo v realno okolje.

View Event →
[Galerija Media Nox] Zatvoritev razstave Živeti
Apr
10
5:00 PM17:00

[Galerija Media Nox] Zatvoritev razstave Živeti

ZATVORITEV IN PRODAJA DEL

Zatvoritev razstave ilustracij Hane Nekrep Živeti

Sreda, 10. april 2024 // 17:00 // Galerija Media Nox //

Razstava ilustracij mlade umetnice Hane Nekrep Živeti,  je v Galeriji Media Nox na ogled še do vključno srede, 10. aprila 2024.

Izjemno uspešno pravljico bomo v sredo, 10. aprila 2024, ob 17. uri sklenili z druženjem in klepetom o razstavi in umetničinemu ustvarjanju. Dogodek je ob vsem naštetem namenjen tudi prodaji razstavljenih del, ki so na ogled tudi v sklopu virtualnega ogleda razstave.

Veseli bomo vašega obiska!

View Event →
[Galerija Media Nox] Razstava ilustracij Živeti
Mar
16
to Apr 10

[Galerija Media Nox] Razstava ilustracij Živeti

razstava ilustracij hane nekrep

ŽIVETI

Odprtje: 16. marec 2024 // 18:00 // Galerija Media Nox

V Galeriji Media Nox bo v soboto, 16. marca 2024, ob 18. uri otvoritev razstave ilustrcij Živeti, katere avtorica je mlada umetnica Hana Nekrep. Razstava bo v galeriji na ogled do 10. aprila 2024. Kuratorka razstave je Rebeka Tašič.

Kot otroci slišimo pravljice, ki se nas brez globljega pomena dotaknejo in pustijo svoj pečat, skozi odraščanje pa spoznamo, da so pravljice pravzaprav vselej nosile sporočila, njihovi odmevi so na nas pustili pečat, ki nam barva pot skozi vse življenje. Močno sporočilo predstavlja tudi razstava Hane Nekrep Živeti, skozi katero umetnica izraža doživljanje veselja in pravljičnosti v življenju kljub prisotnosti izgube in bolečine. Umetnica uporablja rdeč, velvet tuš kot simboliko življenjske sile, za ponazarjanje volje po izpopolnjujočem se življenju kljub težkim, mračnim obdobjem, skozi katera gremo.

V ilustracijah nastopajo magična bitja, ki skozi svojo zgodovino predstavljajo tudi bridke zgodbe in tegobe, a vendar nekaj svetlega, pomenljivega, s čimer narišejo odtenek upanja na obraz bralca/gledalca. V ospredje je postavljen kurent, slovanski bog, ki po izročilu iz dežele preganja zimo in zlo, s tem pa prikliče veselje, pomlad in nov začetek. V zgornje nadstropje je postavljen ravno z razlogom, da se izpostavi preživetje, nek nov krog življenja, s katerim se v naše doživljanje prikrade veselje, želja po plesu in radosti, odmaknejo se bolečine, ki nas pestijo.

V spodnjem prostoru se sklene krog življenja. Soočeni smo – v prenesenem pomenu – s kolesom usode, ki nas venomer opominja, da stvari kot trenutno so, ne ostanejo enake, da za dežjem posije sonce in obratno, kot je v naravi življenja. Kolo usode je tokrat zamenjano z ilustracijami gobic, pravljičnih bitij, kot simbol krožnosti življenja. Umetnica pravi, da ko smo živi, jemo mrtve gobe, žive gobe pa živijo od mrtvega tkiva. Skozi pravljičnost in pripovedko je zamaskirano sporočilo kontinuuma življenja ter lepote le tega.

Hana Nekrep skozi svoje ilustracije predstavlja pravljičnost in lepoto življenja. Za njenim ustvarjanjem je vnema, žar, ki je ljubezen do njenega pokojnega bratca Bora, pravi da živi in ustvarja pravljičnost v tem svetu zanj.

o umetnici

Hana Nekrep (1991) je umetnica, ki prihaja iz okolice Maribora. Je magistrirana inženirka arhitekture, z odliko je magistrirala na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani, trenutno opravlja doktorat iz arhitekture na Dunaju. Poleg arhitekture se ukvarja z ilustracijo in sliko. Sodeluje na znanstvenih simpozijih, humanitarnih projektih in dobrodelnih knjižnih projektih. Ilustrira in oblikuje knjige, med katerimi so ji najljubše otroške slikanice. Skozi nežno osebno ilustracijo si prizadeva oživeti slovensko kulturno dediščino, med katerimi izstopa motiv kurenta. Je dobitnica več nagrad, med njimi tudi nagrade mednarodnega natečaja EX-TEMPORE Ptuj.

View Event →
[Galerija Media Nox] Razstava ilustracij Nee Likar
Feb
21
to Mar 14

[Galerija Media Nox] Razstava ilustracij Nee Likar

razstava ilustracija

Nea Likar: Sèn

21. februar 2024 - 14. marec 2024 // Galerija Media Nox

Otvoritev: Sreda, 21. februar 2024 // 18:00

V Galeriji Media Nox v sredo, 21. februarja 2024, ob 18. uri vrata odpira razstava Nee Likar. Mlada umetnica je svojo razstavo ilustracij poimenovala Sèn. V galeriji bo na ogled do 14. marca.

Skozi sanje spoznavamo še neznane svetove, zgodbe in resnice, ki pri razstavi Nee Likar prodrejo skozi „multiverz“ in se prikažejo na izpovednih ilustracijah. Umetnica kot izrazno sredstvo uporablja tradicionalne likovne tehnike, kot so gvaš, barvice in akril,v kombinaciji z digitalnimi tehnikami. Z razstavo, naslovljeno Sèn, želi umetnica opomniti, da ljudje preredko vzamemo počitek in umiritev kot eno temeljnih živjenjskih vrednot. Obiskovalcem želi ponuditi pobeg iz natrpanega in pestrega vsakdana, ki nam predstavlja že več kot ustaljeno rutino ter vodi v neprijetne posledice, kot je izgorelost.

Razstava je razdeljena na dva dela:

  • Zgoraj so razstavljeni portreti živali, ki so nadaljevanje njene serije iz leta 2022 Animalista Protagonista. V omenjeni seriji je umetnica risala paralele med ogroženimi živalskimi vrstami in ogroženimi poklici, predvsem v kulturi. Živali v seriji so postavljene v vlogo protagonistov, hibridov med ljudmi in živalmi. V razstavi Sèn, pa je za portrete izbrala živali, ki spanju izkazujejo naklonjene in zanimive vzorce navad. Te ilustracije so sopostavljene skupaj s tapeto poimenovano „On the Way to Delta“, ki z umirjenostjo v tonu ilustracije predstavlja oazo sprostitve.

  • V spodnjem delu je ustvarjeno zatišje pred kaotičnostjo zunanjega sveta in se z ilustracijami štirih faz spanja nanaša na spanje in posledično sanje. Poudarjena je pomembnost sanj, ki po prepričanju nekaterih, ustvarjajo pogovor s posameznikovo podzavestjo, služijo kot pripovedovalke ali pa kot opomnik na nezdrave vedenjske vzorce.

Umetnica skozi svoje ilustracije ustvarja izpovedne, pomenljive in večkrat družbeno kritične zgodbe, ki se skozi liričnost ilustracije prikradejo v receptorje gledalcev kot pripovedka, nauk ali opozorilo.  Kuratorka razstave je Rebeka Tasič.

o umetnici nei likar

Nea Likar (1990) je umetnica, ki prihaja iz Celja. Deluje na več poljih ilustracije, je samozaposlena v kulturi in ima svoj studio za ilustracijo. Po končani gimnaziji je svoje umetniško izobraževanje nadaljevala na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, kjer je dokončala diplomski in podiplomski študij. Razstavljala je na več samostojnih in skupinskih razstavah po Sloveniji in v tujini. V ustvarjanju se med drugim nanaša tudi na družbenokritične teme, je ljubiteljica lepega in živali, ilustracija pa ji predstavlja sredstvo, skozi katerega lahko omenjene poglede in zanimanja izrazi.

View Event →
Prešernov dan: Odprta Galerija Media Nox in vodstvo po razstavi
Feb
8
11:00 AM11:00

Prešernov dan: Odprta Galerija Media Nox in vodstvo po razstavi

PROJEKT MLADI KUSTOS in PREŠERNOV DAN

VODEN OGLED RAZSTAVE

SLIKOVITI SVETOVI LUIGIJA KASIMIRJA

Galerija Media Nox // 8. februar 2024 // 11:00

V Galeriji Media Nox je še do 15. februarja na ogled razstava Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja, ki je nastala v sklopu projekta Mladi kustos. Avtorji razstave, mladi kustosi so na Prešernov dan pripravili tudi voden ogled razstave. Vodstvo se bo v Galeriji Media Nox začelo ob 11. uri.


Š𝘵𝘶𝘥𝘦𝘯𝘵𝘪 3. 𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘬𝘢 𝘥𝘰𝘥𝘪𝘱𝘭𝘰𝘮𝘴𝘬𝘦𝘨𝘢 š𝘵𝘶𝘥𝘪𝘫𝘢 𝘯𝘢 𝘖𝘥𝘥𝘦𝘭𝘬𝘶 𝘻𝘢 𝘶𝘮𝘦𝘵𝘯𝘰𝘴𝘵𝘯𝘰 𝘻𝘨𝘰𝘥𝘰𝘷𝘪𝘯𝘰 𝘍𝘪𝘭𝘰𝘻𝘰𝘧𝘴𝘬𝘦 𝘧𝘢𝘬𝘶𝘭𝘵𝘦𝘵𝘦 𝘜𝘯𝘪𝘷𝘦𝘳𝘻𝘦 𝘷 𝘔𝘢𝘳𝘪𝘣𝘰𝘳𝘶 𝘷 𝘎𝘢𝘭𝘦𝘳𝘪𝘫𝘪 𝘔𝘦𝘥𝘪𝘢 𝘕𝘰𝘹 𝘳𝘢𝘻𝘴𝘵𝘢𝘷𝘭𝘫𝘢𝘫𝘰 𝘪𝘻𝘣𝘳𝘢𝘯𝘢 𝘥𝘦𝘭𝘢 𝘯𝘢 𝘗𝘵𝘶𝘫𝘶 𝘳𝘰𝘫𝘦𝘯𝘦𝘨𝘢 𝘨𝘳𝘢𝘧𝘪𝘬𝘢 𝘓𝘶𝘪𝘨𝘪𝘫𝘢 𝘒𝘢𝘴𝘪𝘮𝘪𝘳𝘫𝘢 (1881–1962). 𝘕𝘢 𝘳𝘢𝘻𝘴𝘵𝘢𝘷𝘪 𝘴𝘰 𝘱𝘳𝘦𝘥𝘴𝘵𝘢𝘷𝘭𝘫𝘦𝘯𝘦 𝘴𝘬𝘳𝘣𝘯𝘰 𝘪𝘻𝘣𝘳𝘢𝘯𝘦 𝘳𝘰𝘮𝘢𝘯𝘵𝘪č𝘯𝘦 𝘷𝘦𝘥𝘶𝘵𝘦 𝘪𝘯 𝘨𝘳𝘢𝘧𝘪𝘬𝘦 𝘴 𝘱𝘰𝘮𝘦𝘮𝘣𝘯𝘰 𝘥𝘰𝘬𝘶𝘮𝘦𝘯𝘵𝘢𝘳𝘯𝘰 𝘷𝘳𝘦𝘥𝘯𝘰𝘴𝘵𝘫𝘰.

Po razstavi bodo na Prešernov dan študenti obiskovalce popeljali ob 11. uri. Galerija bo sicer na Prešernov dan (8. februar) odprta po svojem običajnem odpiralnem času, in sicer od 10:00 do 14:00 in od 15:00 do 16:00.

𝘔𝘭𝘢𝘥𝘪 𝘬𝘶𝘴𝘵𝘰𝘴𝘪: 𝘔𝘢𝘳𝘬𝘰 𝘉𝘢𝘭𝘢ž𝘪č, 𝘔𝘰𝘯𝘪𝘬𝘢 𝘎𝘦𝘳𝘦č𝘯𝘪𝘬, 𝘈𝘯𝘢 𝘗𝘭𝘦𝘵𝘦𝘳š𝘦𝘬, 𝘙𝘦𝘣𝘦𝘬𝘢 𝘗𝘳𝘦𝘭𝘰𝘨, 𝘑𝘢𝘯 𝘚𝘭𝘢č𝘦𝘬, 𝘓𝘢𝘳𝘢 𝘛𝘶𝘮𝘱𝘦𝘫, 𝘓𝘶𝘤𝘪𝘫𝘢 𝘡𝘦𝘮𝘭𝘫𝘪č


Razstava je nastala v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Ptuj - Ormož in Miheličevo galerijo.

View Event →
Vodstvo po razstavi Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja
Jan
20
11:00 AM11:00

Vodstvo po razstavi Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja

PROJEKT MLADI KUSTOS

VODEN OGLED RAZSTAVE

SLIKOVITI SVETOVI LUIGIJA KASIMIRJA

Galerija Media Nox // 20. januar 2024 // 11:00

V Galeriji Media Nox je še do 15. februarja na ogled razstava Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja, ki je nastala v sklopu projekta Mladi kustos. Mladi kustosi so pripravili tudi voden ogled razstave, ki bo v Galeriji Media Nox v soboto, 20. januarja, ob 11. uri.


Š𝘵𝘶𝘥𝘦𝘯𝘵𝘪 3. 𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘬𝘢 𝘥𝘰𝘥𝘪𝘱𝘭𝘰𝘮𝘴𝘬𝘦𝘨𝘢 š𝘵𝘶𝘥𝘪𝘫𝘢 𝘯𝘢 𝘖𝘥𝘥𝘦𝘭𝘬𝘶 𝘻𝘢 𝘶𝘮𝘦𝘵𝘯𝘰𝘴𝘵𝘯𝘰 𝘻𝘨𝘰𝘥𝘰𝘷𝘪𝘯𝘰 𝘍𝘪𝘭𝘰𝘻𝘰𝘧𝘴𝘬𝘦 𝘧𝘢𝘬𝘶𝘭𝘵𝘦𝘵𝘦 𝘜𝘯𝘪𝘷𝘦𝘳𝘻𝘦 𝘷 𝘔𝘢𝘳𝘪𝘣𝘰𝘳𝘶 𝘷 𝘎𝘢𝘭𝘦𝘳𝘪𝘫𝘪 𝘔𝘦𝘥𝘪𝘢 𝘕𝘰𝘹 𝘳𝘢𝘻𝘴𝘵𝘢𝘷𝘭𝘫𝘢𝘫𝘰 𝘪𝘻𝘣𝘳𝘢𝘯𝘢 𝘥𝘦𝘭𝘢 𝘯𝘢 𝘗𝘵𝘶𝘫𝘶 𝘳𝘰𝘫𝘦𝘯𝘦𝘨𝘢 𝘨𝘳𝘢𝘧𝘪𝘬𝘢 𝘓𝘶𝘪𝘨𝘪𝘫𝘢 𝘒𝘢𝘴𝘪𝘮𝘪𝘳𝘫𝘢 (1881–1962). 𝘕𝘢 𝘳𝘢𝘻𝘴𝘵𝘢𝘷𝘪 𝘴𝘰 𝘱𝘳𝘦𝘥𝘴𝘵𝘢𝘷𝘭𝘫𝘦𝘯𝘦 𝘴𝘬𝘳𝘣𝘯𝘰 𝘪𝘻𝘣𝘳𝘢𝘯𝘦 𝘳𝘰𝘮𝘢𝘯𝘵𝘪č𝘯𝘦 𝘷𝘦𝘥𝘶𝘵𝘦 𝘪𝘯 𝘨𝘳𝘢𝘧𝘪𝘬𝘦 𝘴 𝘱𝘰𝘮𝘦𝘮𝘣𝘯𝘰 𝘥𝘰𝘬𝘶𝘮𝘦𝘯𝘵𝘢𝘳𝘯𝘰 𝘷𝘳𝘦𝘥𝘯𝘰𝘴𝘵𝘫𝘰.

Po razstavi bodo študenti obiskovalce popeljali v soboto, 20. januarja, ob 11. uri. Galerija bo sicer v soboto odprta po svojem rednem sobotnem odpiralnem času, in sicer od 10. do 13. ure.

V kolikor se vodenega ogleda ne boste mogli udeležiti, se lahko priključite na drugem načrtovanem terminu, ki bo v četrtek, 8. februarja, ob 11. uri.

𝘔𝘭𝘢𝘥𝘪 𝘬𝘶𝘴𝘵𝘰𝘴𝘪: 𝘔𝘢𝘳𝘬𝘰 𝘉𝘢𝘭𝘢ž𝘪č, 𝘔𝘰𝘯𝘪𝘬𝘢 𝘎𝘦𝘳𝘦č𝘯𝘪𝘬, 𝘈𝘯𝘢 𝘗𝘭𝘦𝘵𝘦𝘳š𝘦𝘬, 𝘙𝘦𝘣𝘦𝘬𝘢 𝘗𝘳𝘦𝘭𝘰𝘨, 𝘑𝘢𝘯 𝘚𝘭𝘢č𝘦𝘬, 𝘓𝘢𝘳𝘢 𝘛𝘶𝘮𝘱𝘦𝘫, 𝘓𝘶𝘤𝘪𝘫𝘢 𝘡𝘦𝘮𝘭𝘫𝘪č


Razstava je nastala v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Ptuj - Ormož in Miheličevo galerijo.

View Event →
[Galerija Media Nox] Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja
Jan
10
to Feb 15

[Galerija Media Nox] Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja

Razstava Mladi kustos 2024

Slikoviti svetovi Luigija Kasimirja

Galerija Media Nox, Maribor, 10. 1. 2024–15. 2. 2024

 

Študenti 3. letnika dodiplomskega študija na Oddelku za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru v Galeriji Media Nox razstavljajo izbrana dela na Ptuju rojenega grafika Luigija Kasimirja (1881–1962). Že za časa svojega življenja evropsko priznan umetnik je zapustil kakovostne grafike, ki so nastale kot spomini na njegove domače kraje, potovanja v bližnje in tudi bolj oddaljene kraje (Bruck, Salzburg, München, London, Rim, New York in drugam) ter kot dokumenti vojnega opustošenja. Na razstavi so predstavljene skrbno izbrane romantične vedute in grafike s pomembno dokumentarno vrednostjo.

Mladi kustosi: Marko Balažič, Monika Gerečnik, Ana Pleteršek, Rebeka Prelog, Jan Slaček, Lara Tumpej, Lucija Zemljič

Otvoritev razstave bo v sredo, 10. januarja, ob 18. uri v Galeriji Media Nox.

Vabljeni!

View Event →
Ta veseli dan kulture v Kulturni četrti Židovska
Dec
3
10:00 AM10:00

Ta veseli dan kulture v Kulturni četrti Židovska

TA VESELI DAN KULTURE NA ŽIDOVSKI

Nedelja, 3. december // od 10. ure dalje // Kulturna četrt Židovska - Židovski trg

Kulturne ustanove, delujoče na območju Židovske ulice – GT22, Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, Fotoklub Maribor in Fotogalerija Stolp, Društvo likovnih umetnikov Maribor in Galerija DLUM ter Mladinski kulturni center in Galerija Media Nox –, smo se v želji po oživljanju enega najlepših kotičkov Maribora in »najlepšega balkona našega mesta« povezali v iniciativo Kulturna četrt Židovska.

V sklopu Ta veselega dneva kulture vas galerije in razstavni prostori, delujoči na Židovski ulici v Mariboru, vabimo, da obiščete naše aktualne razstave.

Program začenjamo ob 10. uri. Obisk in ogled vseh prireditev sta brezplačna.

Program dogodkov po prizoriščih:

GALERIJA MEDIA NOX

  • RAZSTAVA JESEN 2023

Čas trajanja: 10:00 - 16:00

Oddelek za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru izvaja študijski program likovna pedagogika na prvi in drugi stopnji, ki omogoča bodočim likovnim pedagogom pridobivanje kompetenc za uspešno likovno pedagoško delo v različnih okoljih.

O RAZSTAVI: Študentje v času študija razvijajo identiteto likovnega pedagoga, ki povezuje likovno ustvarjalni vidik in pedagoški vidik. Rezultate svojega likovno ustvarjalnega dela predstavijo na semestralni razstavi ob koncu zimskega in poletnega semestra. Najkakovostnejša likovna dela, ki predstavljajo ustvarjalni presežek študentov preteklega študijskega leta pa študentje že vrsto let razstavljajo v Galeriji Media Nox.

Razstava je na ogled do 6. decembra, več informacij je na voljo tukaj.

SINAGOGA MARIBOR

  • Dan odprtih vrat

Čas trajanja: 10:00 - 14:00

Brezplačen vstop in ogled nekdanje srednjeveške sinagoge.

  • Vodenje po razstavi »Podobe Židovske«

Začetek vodenja: 11:00

Po razstavi Podobe Židovske. Likovna dela iz zbirke Umetnostne galerije Maribor vas bo vodila kustosinja razstave in direktorica UGM Simona Vidmar Čelik.

Slikoviti pogledi na ulice in trge srednjeveškega Maribora so bili priljubljeni motivi mariborskih umetnikov v prvi polovici 20. stoletja. Med umetniškimi vedutami starega Maribora pa se zdijo še posebej dramatični zlasti pogledi na ohranjeni del mogočnega jugovzhodnega mestnega obzidja z nekdanjo judovsko četrtjo, sinagogo in obrabnim stolpom. V izboru desetih likovnih del iz zbirke Umetnostne galerije Maribor sledimo času od leta 1917 do leta 1952, kar zgodovinsko predstavlja burno obdobje raznolikih političnih ureditev in državnih pripadnosti, podoba Židovske pa je kljub temu ostajala nespremenjena ter je še danes eden najprijetnejših predelov starega mesta.

GALERIJA DLUM

  • 30 let delovanja Galerije DLUM

Čas trajanja: 10.00–16.00

Priložnostna jubilejna razstava članic in članov Društva likovnih umetnikov Maribor

Razstavljajo: Bogdan Čobal (1942), Majda Dreo (1963), Marjan Drev (1955), Erna Ferjanič (1955), Jože Foltin (1944), Irena Gajser (1960), Stojan Grauf (1958), Marjan Jelenc (1949), Zmagoslav Zmago Jeraj (1937–2015), Rado Jerič (1948), Zdravko Kokanović - Koki (1959), Zmago Kovač (1964), Albin Kramberger (1937), Katja Majer (1977), Slađana Matić Trstenjak (1985), Marijan Mirt (1975), Samo Pajek (1963), Marko Pak (1971), Ludvik Pandur (1947), Polona Petek (1970), Vojko Pogačar (1950), Branimir Ritonja (1961), Janez Rotman (1953), Lucija Stramec (1978), Maja Šivec (1975) in Radivoj Vojko Štuhec (1946–2018).

Kurator razstave: častni član DLUM Mario Berdič Codella.

  • Živo delo v Galeriji DLUM: Mira Uršič: SA:UD

Čas trajanja: 10.00–16.00

Ustvarjanje v živo in predstavitev bo izvedla akademska slikarka Mira Uršič.

GT22

  • Razstava in vodenje: Digitalni oksimoron

Čas trajanja: 10.00–18.00 // Začetek vodenja: 10:00

»Digitalni oksimoron« ponazarja specifične materialne predpostavke digitalne tehnologije, skozi umetniške prakse mednarodno uveljavljenih umetnikov in umetnic pa se osredotoča na materialnost digitalnega. Materialna plat digitalnih tehnologij deluje neotipljivo, saj le-te najpogosteje zaznavamo skozi komunikacijsko sfero digitalnih informacij. Prav zato, ker obseg materialnih, oziroma ekoloških posledic digitalnih tehnologij ni razviden sam po sebi, razstava Digitalni oksimoron raziskuje različne poetike in politike digitalnih tehnologij z naše strani zaslona.

Po razstavi vas bo vodila kuratorka razstave Irena Borić.

ULIČNA GALERIJA ŽIDOVSKA

  • Ulični plakat: #51 Franziska Lantz: Razlitje nafte Lee

Čas trajanja 00.00–24.00

Plakat z naslovom »Razlitjem nafte Lee« je fotografija iz istoimenskega videa, v katerem švicarska umetnica Franziska Lantz razdeljuje, montira, prekriva svoje posnetke razlitja nafte na reki Lee v Londonu to poletje. Videoposnetek je počasno opazovanje vedno spreminjajočih se scenarijev ukrivljenega oblačnega neba, ki se odseva v vijoličnih oljnih madežih onesnaženih voda, z gosto zvočno podlago večplastnih bobnov, minimalne linije sintetizatorjev in ponovno pojavljajočih se glasov, ki se kot distopična pesem razvijejo v nemirne krike razprostiranjem pokrajine.

FOTOGALERIJA STOLP

  • Bojan Hajdu: Temna stran fotografije

Čas trajanja: 10.00–14.00 // Začetek vodenega ogleda: 11:30

Temačnost v fotografijah preveva v trodelni zasnovi razstave (portret, suspenzija telesa, klavnica) tako v koloritu, fotografski mizansceni, kot tudi v družbeno-kritični intenci in problematiziranju sistema v katerem živimo. Avtor je svoj navdih našel v surovem prikazovanju čustev skozi obrazno mimiko, skrajnostno uporabo človeških teles in v performansu umetnice Betine Habjanič.

Po razstavi vas bo vodila kuratorka razstave Klara Zadravec.

Razstava bo na ogled do 9. decembra 2023.

  • GORAZD GOLOB: Divjina v črno beli

Čas trajanja: 10:00-14:00 (prostor ob Fotogaleriji Stolp)

Gorazd Golob že dobri dve desetletji fotografira divje živali po svetu. Kot fotograf je prepotoval precejšen del Afrike, Evrope, Azije, Severne in Južne Amerike, v iskanju najboljših lokacij za fotografiranje živali in narave. Za svoje serije črno-belih fotografij živali, živali v gibanju in drugih fotografij je prejel več nagrad. Njegove fotografije in članke so objavili National Geographic, Nikon, idr. Fotografiral je za naročnike v Zambiji, Ugandi, Ruandi. Vodil je fotografske ture za ameriško agencijo Trogon tours v ZDA in Ekvadorju. Tudi sam organizira fotografska potovanja v Afriko, Azijo, Ameriko in v razne kraje po Evropi. Imel je več samostojnih razstav doma in v tujini.


TA VESELI DAN KULTURE OD LETA 2000

Ministrstvo za kulturo 3. december imenuje Ta veseli dan kulture že od leta 2000. Številne kulturne ustanove na dan, ko obeležujemo obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, odprete svoja vrata in obiskovalce povabite na brezplačne kulturno-umetniške dogodke, od gledaliških, plesnih, filmskih, lutkovnih dogodkov do razstav in številnih drugih dogodkov. 

View Event →
Ta veseli dan kulture: Razstavi v Galeriji Media Nox in Kulturnem inkubatorju
Dec
3
10:00 AM10:00

Ta veseli dan kulture: Razstavi v Galeriji Media Nox in Kulturnem inkubatorju

  • Galerija Media Nox in Kulturni inkubator (map)
  • Google Calendar ICS

Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor) se tudi letos pridružuje pobudi Ministrstva za kulturo, ki 3. december, rojstni dan slovenskega pesnika Franceta Prešerna, imenuje Ta veseli dan kulture. Odprta bosta Galerija Media Nox in Kulturni inkubator.

Čeprav je letos 3. december nedelja, bosta odprta tako Galerija Media Nox na Židovskem trgu, kot tudi razstavišče Kulturnega inkubatorja na Koroški cesti. V Galeriji Media Noy bo na ogled razstava Jesen 2023, pod katero so se podpisali študenti oddelka za likovno umetnost na mariborski Pedagoški fakulteti, in razstavišče Kulturnega inkubatorja pa vabi na ogled razstave Jaz, dekonstruirano, ki je prva samostojna razstava mlade umetnice Nike Tomažič.

Galerija media Nox: jesen 2023

Nedelja, 3. december: 10:00 - 16:00

Oddelek za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru izvaja študijski program likovna pedagogika na prvi in drugi stopnji, ki omogoča bodočim likovnim pedagogom pridobivanje kompetenc za uspešno likovno pedagoško delo v različnih okoljih.

O RAZSTAVI: Študentje v času študija razvijajo identiteto likovnega pedagoga, ki povezuje likovno ustvarjalni vidik in pedagoški vidik. Rezultate svojega likovno ustvarjalnega dela predstavijo na semestralni razstavi ob koncu zimskega in poletnega semestra. Najkakovostnejša likovna dela, ki predstavljajo ustvarjalni presežek študentov preteklega študijskega leta pa študentje že vrsto let razstavljajo v Galeriji Media Nox.

Razstava je na ogled do 6. decembra, več informacij je na voljo tukaj.

kulturni inkubator: jaz, dekonstruirano

Nedelja, 3. december: 10:00 - 16:00

Nika Tomažič je glavna nagrajenka Poziva za najboljši študentski intermedijski umetniški projekt 28. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti v letu 2022. Kot nagrado je umetnica dobila možnost samostojne razstave v letu 2023 v razstavišču Kulturnega inkubatorja.

O RAZSTAVI: Jaz, odsev in identiteto obkrožajo številne napetosti in zapleti. Doživljanje Jaza kot kontinuirano in enotno entiteto je le iluzija. Jaz je mnogoteri, zapleten in večplasten, vselej spreminjajoča se mešanica misli in izkušenj, ki znotraj interakcij neprestano, spet in spet sočasno soustvarja tako sebe kot tudi drugega. Je kompleksna konstrukcija z množico stanj in vidikov, ki so si pogosto nasprotujoči. Ogledalo in njegove spremljajoče metafore odseva nosijo lažen potencial za razkrivanje Jaza, kajti niso namreč orodja zasebnega in neposrednega samodostopa do svobodnega in samostoječega Jaza, temveč kompleksni družbeno oblikovani objekti, ki nam razkrijejo posredne in dvoumne Jaze, ki so znani samo z drugimi. Čeprav v odsevih iščemo potrditev svoje identitete, ogledalo odseva Jaz, ki ni v celoti Jaz. Jaz v odsevu postane objekt za druge v družbenem kontekstu, kar privede do želje po samonadzoru, da tako drugi ne bi bili podvrženi našemu nediscipliniranemu in neznanemu Jazu. V dvorani ogledal vidimo svoj Jaz, ki se odseva in lomi v množici ljudi, ki nas obkroža.

Razstava je na ogled do 6. decembra, več informacij je na voljo tukaj.

ta veseli dan kulture od leta 2000

Ministrstvo za kulturo 3. december imenuje Ta veseli dan kulture že od leta 2000. Številne kulturne ustanove na dan, ko obeležujemo obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, odprete svoja vrata in obiskovalce povabite na brezplačne kulturno-umetniške dogodke, od gledaliških, plesnih, filmskih, lutkovnih dogodkov do razstav in številnih drugih dogodkov. 

View Event →
[Razstava] Nika Tomažič: Jaz, dekonstruirano
Nov
16
to Dec 6

[Razstava] Nika Tomažič: Jaz, dekonstruirano

V razstavišču Kulturnega inkubatorja bo od 16. do 6. decembra 2023 na ogled razstava Jaz, dekonstruirano mlade umetnice Nike Tomažič. Nika Tomažič je glavna nagrajenka Poziva za najboljši študentski intermedijski umetniški projekt 28. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti v letu 2022. Kot nagrado je umetnica dobila možnost samostojne razstave v letu 2023 v razstavišču Kulturnega inkubatorja na Koroški cesti v Mariboru.


Odprtje razstave bo v četrtek, 16. novembra, ob 18. uri v Kulturnem inkubatorju.

 
 

JAZ, DEKONSTRUIRANO

Platon je že na začetku zgodbe, ki si jo filozofija govori o sebi (o svoji samorefleksiji), govoril o tem kako odsev obkrožajo številne napetosti in zapleti. Pojem Jaza, sebstva, identitete se je najprej pojavil v filozofiji in nato z razvojem drugih ved tudi v psihologiji in sociologiji. Kljub številnim poskusom oblikovanja jasnih definicj se Jaz še vedno skriva. Doživljanje Jaza kot kontinuirano in enotno entiteto je le iluzija. Naš mnogoteri Jaz je vselej se spreminjajoča konstrukcija odnosov in interakcij, omejen a v iskanu občutka svobode. Jaz nisem samo to, Ti nisi samo tisto, Sva kompleksni konstrukciji z množico stanji Jaza, katerega vidiki in stanja so si pogosto nasprotujoči. Na našo predstavo o tem kdo smo fundamentalno vpliva kako nas vidijo drugi ter kako vidimo sami sebe v odnosu z drugimi. V DVORANI OGLEDAL VIDIMO SVOJ JAZ, KI SE ODSEVA IN LOMI V MNOŽICI LJUDI, KI NAS OBKROŽAJO. Identificiranje preko zrcaljenja/odsevanja in integracija naše potrebe po drugih in poskušanja razumevanja sveta, nas spremlja že od malih nog, ko mati preko zrcaljenja dojenčkovih čustev, potrjuje, da ga VIDI in razume njegove občutke. Tako pričnemo sebe doživljati preko oči drugih. Našo predstavo o sebi v veliki meri oblikuje občinsto, sprememba občinsta spremeni Jaz.

Jaz je zapleten in večplasten, vselej spreminjajoča se mešanica misli in izkušenj, ki v interkacijah konstano soustvarja tako sebe kot drugega spet in spet. Jaz nam odsevajo drugi, kar pa ni “resnična reprezentacija tega kaj in kdo smo, niti kdaj in kdo so oni. Je le konstrukcija filtrirana preko Jaza osebe s katero interaktiramo. Istočasno moj Jaz soustvarja njgov, kot tudi njego mojega. Sveta ne doživljamo objektivno temveč skozi lastno interperetacijo občutkov, ki je bila oblikovana glede na naše socio-kulturno okolje in osebno zgodovino.

V psihologiji je Jaz celota posameznika, sestavljena iz vseh različnih lasnosti (zavestnih in nezavednih) dušesnih in telesnih. V sociologiji se Jaz navezuje na družbeno predstavo. V filozofiji pa gre za obojestransko razmerje, ki sestoji tako iz vztrajnega identificiranja s samim sabo ter hkrati iz vztrajnega iskanja istih bistvenih karakteristih v drugih.

Svoj Jaz torej nenehno identificiramo in potrjujemo preko zrcaljenja samih sebe ter preko zrcaljenja drugih. V odsevih iščemo potrditev svoje identitete. Ogledalo in njegove spremljajoče ideje o odsevu predstavljajo ključen aspekt samorefleksije zahodne filozofije. Sicer pa ogledala ne počnejo tega, kar smo se naučili misliti, da počnejo. Niso orodja zasebnega, neposrednega in jasnega samodostopa do svobodnega in samostoječega jaza,temveč kompleksni družbeno oblikovani objekti, katerih uporaba je povsem socialna. Preko izkušanja odsevanja v ogledalu dostopamo do posrednih, zelo poseženih in dvoumnih jazov, ki so znani samo z drugimi.

Ogledalo istočasno odseva (in s tem določa) kaj je (za nas) materialno resnično glede na naša telesa in vedenja kot objekta, a hkrati ne zmore odsevati našega pravega Jaza – našega subjekta.

Ogledalo tako odseva Jaz, ki je in ni v celoti Jaz. Drugi so vedno implicirani tako v moji zrcaljeni podobi kot tudi v mojih načinih interpretiranja. Ogledalo je razkrilo Jaz kot objekt za druge v družbenem kontekstu. Rezultat česar je bila želja po samonadzoru, da tako drugi ne bi bili podvrženi našemu nediscipliniranemu in morda neznanemu Jazu.

O NIKI TOMAŽIČ

Nika Tomažič (1995) je diplomirana vizualna umetnica, ki živi in deluje v Ljubljani. Dodiplomski študij je zaključila na AVA Akademiji za vizualne umetnosti. V ustvarjanju jo privlačijo nasprotja in dvojnost, katerih pole hkrati kontrastira in zrcali. Tovrstna bipolarnost je prisotna tako znotraj samih konceptov kot tudi na širšem nivoju delitve njene produkcije, ki se v grobem lahko deli na “resno”, “globoko” umetnost, preko katere skuša osmisliti svet ter na na videz “neumno”, “smešno”, “površinsko” umetnost, preko katere se opominja, da sebe, umetnosti in sveta ne jemlje preveč resno. Navdih pogosto črpa iz računalniške znanosti, naravoslovnih ved in elektrotehnike na eni strani ter iz filozofije, magije, humorja, interneta in cenenosti na drugi. Ne omejuje se na določene medije, so ji pa najbližji novi mediji, intermedia ter film in video. Razstavljala je na več skupinskih razstavah po Sloveniji, njeni filmi pa so bili predvajani tudi v tujini.

View Event →
[Galerija Media Nox] Razstava Jesen 2023
Oct
18
to Dec 6

[Galerija Media Nox] Razstava Jesen 2023

Razstava študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru

JESEN 2023

Galerije Media Nox // 18. oktober - 6. december

V Galeriji Media Nox bo od 18. oktobra do 6. decembra na ogled razstava del študentov Oddelka za likovno umetnost mariborske Pedagoške fakultete. Študenti so razstavo naslovili Jesen 2023, uradno odprtje pa bo v galeriji v sredo, 18. oktobra, ob 18. uri.

(reprodukcija)

Tilen Hebar

Nepredmetna kompozicija, 2023

linorez, 40 × 60cm

mentor:  red. prof. Samuel Grajfoner, spec. 

Oddelek za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru izvaja študijski program likovna pedagogika na prvi in drugi stopnji, ki omogoča bodočim likovnim pedagogom pridobivanje kompetenc za uspešno likovno pedagoško delo v različnih okoljih.

Študentje v času študija razvijajo identiteto likovnega pedagoga, ki povezuje likovno ustvarjalni vidik in pedagoški vidik. Rezultate svojega likovno ustvarjalnega dela predstavijo na semestralni razstavi ob koncu zimskega in poletnega semestra. Najkakovostnejša likovna dela, ki predstavljajo ustvarjalni presežek študentov preteklega študijskega leta pa študentje že vrsto let razstavljajo v Galeriji Media Nox.

Naslednja v vrsti razstav bo Jesen 2023, ki bo v Galeriji Media Nox na ogled od 18. oktobra do 6. decembra. Otvoritev bo v sredo, 18. oktobra, ob 18. uri.

Mentorji tokratne razstave so Viktor Bernik, Darko Golija, Samuel Grajfoner, Alja Košar, Anka Krašna Kocijan, Arjan Pregl, Mojca Puncer, Oto Rimele, Kristina Rutar, Petra Varl, Tanja Verlak, Dušan Zidar.

View Event →
Festival Mladi Maribor
Oct
16
to Oct 19

Festival Mladi Maribor

  • Kulturni inkubator in Galerija Media Nox (map)
  • Google Calendar ICS
 
 

Festival Mladi Maribor

10. EDICIJA

FESTIVALA MLADI MARIBOR VABI

Festival Mladi Maribor bo letos obarvan precej praznično, saj želimo s serijo dogodkov obeležiti 30-to obletnico Mladinskega kulturnega centra Maribor (MKC Maribor), kot tudi 10. obletnico Evropske prestolnice mladih (EMP), naziva, ki ga je Maribor nosil leta 2013.

Tako bomo premislili Maribor kot mladinsko mesto in odprli prostor za delavnice, predavanja, glasbene dogodke in aktivno vključili mlade v soustvarjanje festivala, da dosežemo različne oblike ustvarjalnosti, in spodbudimo mladinski aktivizem. Poseben sklop dogodkov bo organiziran tudi za mladinske delavce oziroma tiste, ki delamo z mladimi.

Program 10. Festivala Mladi Maribor

ponedeljek, 16. oktober

10:00 @ Kulturni inkubator: Usposabljanje za psihosocialno opolnomočenje mladih

Usposabljanje je namenjeno mladinskim delavcem oziroma vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z mladimi. Glavne teme usposabljanja so stiske mladih, svetovalni pogovor in osnovne komunikacijske tehnike, spoznamo tudi tehniko sproščanja. Usposabljanje kombinira več metod dela in udeležence aktivno vključuje.

Sodelujoči: psihologinje Inštituta AVISENSA v okviru projekta TRIALOG.

18:00 @ Kulturni inkubator: Cirkuška & kuharska ustvarjalna delavnica

V cirkuškem delu delavnice se bomo spoznali z nekaterimi cirkuškimi rekviziti; se naučili, kako pravilno zavrteti kitajski krožnik in izvesti nekaj trikov, kako pravilno držati in žonglirati s cirkuškimi rutami ter kako ustrezno oblikovati modelirni balon v želeno obliko, brez da poči.

Kuharski del delavnice bomo pričeli s kratkim zabavnim kulinaričnim uvodom in pogovorom o prehranskih prioritetah udeležencev. Sledila bo predstavitev jedi, ki jih bomo nato skupaj pripravili – ena slana in ena sladka, obe v vegetarijanski in veganski različici.

Sodelujoči: Cirkuške veščine nam bo približala Nastja Fekonja, da ne bomo lačni pa bo poskrbela April Veselko, avtorica kuharskega bloga »S trebuhom za kruhom«.

 

torek, 17. oktober

9:00 @ različne lokacije v Mariboru: V družbi mladinskih centrov

Vabimo k raziskovanju organizacij za mlade po Mariboru. Izbrani mladinski centri na ta dan pripravljajo prav poseben program, med 9. in 11. uro dopoldne. Zakaj se pridružiti? Ponujamo, da spoznaš nove ljudi in brezplačne prostore za prihodnje preživljanje prostega časa ter druženja, učenja novih spretnosti, kje lahko pomagaš kot prostovoljec_ka, kam se obrnit, če imaš idejo za kakšno novo aktivnost ali projekt, ki si ga želiš izvesti, ko bi želel_a na mednarodno izmenjavo, … Vse to in še več ti vsakodnevno ponujajo organizacije za mlade oziroma mladinski centri. Organizacije se bodo predstavile s kratkimi 20-minutnimi aktivnostmi, tako da lahko obiščeš več kot le eno.

Sodelujoči: Center eksperimentov Maribor @ Zagrebška cesta 18 // MIITR Maribor @ Gregorčičeva ulica 21b // Mladinski kulturni center Maribor @ Koroška cesta 18 (Kulturni inkubator) // Zveza prijateljev mladine @ Razlagova ulica 16

18:00 @ Kulturni inkubator: Lokalni posvet med mladimi in odločevalci v Mariboru

Ali meniš, da so potrebe mladih v mestu slišane? Tokrat ti v sodelovanju z lokalnimi odločevalci ponujamo možnost odprtega dialoga – kaj si želiš od mladinskih organizacij, katere vrste dogodkov pogrešaš, na kak način lahko soustvarjaš Maribor? Dogodek bo razdeljen v dva sklopa; najprej bomo skozi kratko ustvarjalno delavnico orisali naše želje za mladim prijazni Maribor, nato pa bomo v obliki moderiranega posveta med mladimi ter lokalnimi odločevalci debatirali o aktualnih izzivih in priložnostih zanje v Mariboru. Sledila bo pogostitev in možnost neformalnega mreženja. S posvetom bomo obeležili tudi 10 let Evropske prestolnice mladih.

Sodelujoči: V imenu Urada za kulturo in mladino Mestne občine Maribor se bosta posveta udeležila dr. Luka Lubi in Karina Šenveter, ter  Marja Guček, direktorica MKC Maribor.

 

Sreda, 18. oktober

 10:00 @ Kulturni inkubator: Zero waste je fejst - naj bodo tudi naši dogodki

Na 90-minutni delavnici s predsednico društva Ekologi brez meja, Katjo Sreš, bomo spoznali najboljše ideje za organizacijo dogodkov, ki bodo pustili trajnosten odtis. Zero waste niso samo odpadki, je celotna filozofija organizacije, zato se bomo posvetili tudi pomenu komuniciranja in zagotavljanja merljivih podatkov. Posvetili se bomo vašim konkretnim dogodkom, jih razstavili na prafaktorje in sestavili v uspešne okoljske zgodbe, ki navdušujejo mlade.

Sodelujoči: Katja Sreš, predsednica nacionalne zero waste organizacije Ekologi brez meja.

18:00 @ Galerija Media Nox: Jesen 2023

Vabimo vas na otvoritev razstave del študentov Oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru, ki bo pod naslovom JESEN 2023 v Galeriji Media Nox v sredo, 18. oktobra 2023, ob 18. uri.

Mentorji: Viktor Bernik, Darko Golija, Samuel Grajfoner, Alja Košar, Anka Krašna Kocijan, Arjan Pregl, Mojca Puncer, Oto Rimele, Kristina Rutar, Petra Varl, Tanja Verlak, Dušan Zidar.

Razstava bo na ogled do srede, 6. decembra 2023.

 

ČETRTEK, 19. oktober

19:00 @ Kulturni inkubator: 50's PROM NIGHT & MKC MARIBOR 30 LET

Vabimo vse, staro in mlado, s plesalcem ali brez, dijake in večne najstnike, na »maturantski ples«, ki bo 19. oktobra 2023 ob 19.00 v Kulturnem inkubatorju, ko se bomo po poteh McFlyja iz filma Back to future odpravili v 50. leta prejšnjega stoletja. Vstopnine ni, kot se za takšen ples spodobi, pa bodo med vsemi izbrali tudi najbolj izviren plesni par, ki bo nagrajen z nazivom kralj in kraljica večera. Celotni večer bo povezovala zimzelena glasba 50-tih, zadonel pa bo tudi pristen ameriški džuboks Rockola iz leta 1963. Za pravo nostalgično poslastico bo poskrbela mariborska avtentična rockabilly zasedba Joe & the Rhythm Boys with Stacey.

Sodelujoči: Društvo ljubiteljev ameriške glasbene kulture 50. let 20. stoletja – The alley cats Maribor in rockabilly zasedba Joe & the Rhythm Boys with Stacey (Josip Segedi, akustična kitara, vokal // Miran Perko, električna kitara // Sara Jagodič, električni piano, vokal // Primož Brumen, kontrabas  // Aleš Pogorevčnik, bobni)

 

PRIPOROČAMO TUDI:

5. ziz festival

16. - 22. oktober : teden predstav, performansov, druženj in klepetov. V tekmovalnem delu se predstavlja devet žanrsko raznovrstnih uprizoritev mariborskih producentov, spremljevalni program pa vključuje sodobnoplesni performans, kritiško delavnico, druženje in ‘‘fotošut’’ za ZIZ koledar 2024.


View Event →
Maribor Art Walk
Sep
22
to Sep 23

Maribor Art Walk

Maribor Art Walk

Sprehod med prostori sodobne umetnosti

// petek, 22. september, 16.00–22.00 //

Prvi Maribor Art Walk bo v enem vznemirljivem popoldnevu povezal več kot 20 prostorov sodobne umetnosti v mestu. Med 16.00 in 22. 00 bodo vsa prizorišča na stežaj odprla svoja vrata, ob tem pa se bo skozi večer odvijal program otvoritev, vodstev, pogovorov in drugih dogodkov. Na skoraj polovici prizorišč bo priložnost tudi za nakup umetnin. S sodobno umetnostjo vsakdan ne more biti siv!


Maribor Art Walk organizirajo ustanovni kreativni partnerji Umetnostna galerija Maribor, Lutkovno gledališče Maribor, studio Trampolin in galerija Tkalka v sodelovanju z zasebnimi, nevladnimi in javnimi prizorišči v Mariboru, med njimi je tudi Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor).

V Galeriji Media Nox bosta v času prvega dogodka Maribor Art Walk odvila dva dogodka:

  • Blaž Rojs: Rememory, samostojna razstava v okviru Festivala fotografije Maribor

  • Marko Pak: AF, fotoinstalacija v okviru Festivala fotografije Maribor, stena pred galerijo

 

otvoritveni dogodki

  • 16.00, UGM Šop, Strossmayerjeva ulica 6

    Ida Brišnik Remec: Risbe; Otvoritev prodajne razstave najnovejših risb znamenite mariborske ustvarjalke.

  • 16.30, Trampolin, Glavni trg 8

    Otvoritev razstave paradnih del ter drugih projektov multidisciplinarnega kreativnega studia Trampolin.

  • 17.00, Galerija M-Art, Poštna ulica 4

    Leon Zakrajšek: Enso; Otvoritev prodajne razstave originalnih monotipij in sumijev—Enso je slika kroga in eden najbolj priljubljenih znakov v japonski kaligrafiji.

  • 18.00, E2RD, Gosposka ulica 34

    Mitja Ficko, E2RD & Cvetličarna Tyrševa: Urban Garden; Otvoritev razstave slik in instalacij, ki butično galerijo spremenijo v bujni vrt umetnosti in udobja.

  • 19.00, Galerija Hest, Židovska ulica 1

    Anja Jerčič Jakob in Maruša Šuštar; Otvoritev prodajne slikarske razstave.

  • 19.30, Gospod, brivnica in galerija, Gregorčičeva ulica 11

    Zbirka Gospod: Maša Stošič, Anja Patekar, Primož Vrbančič, Henrick von Bachern, Zlati Prah, Aljoša Ilešič, Drago Mom, Sami Rahim in Žiga Kreševič; Otvoritev prodajne razstave.

  • 20.00, Galerija Tkalka, Tkalski prehod 4

    Luka Prijatelj: Urphänomen; Otvoritev fotografske razstave, ki raziskuje fotografski medij v svoji najbolj elementarni formi in njegovo pozicijo v zgodovini vizualne reprezentacije.

  • 21.00, Studio Habitat, Trubarjeva ulica 2

    Rene Maurin in Gal Šnajder: Prah nekega poletja; Otvoritev prodajne razstave fotografij, ki izhajajo iz predpostavke, da ima umetnost moč, ki lahko človeštvo reši pred nevarnostjo, da bi ga iztrošila tehnologija.


Kreativni partnerji: Lutkovno gledališče Maribor, Galerija Tkalka, Trampolin, UGM | Umetnostna galerija Maribor

Partnerji: KID KIBLA, E2RD, Galerija Hest, Galerija M-Art, Fotografski muzej Maribor / Muzej narodne osvoboditve Maribor, Obrat – prostor umetnosti in participacije / Pekarna Magdalenske mreže, Umetniški kabinet Primož Premzl – Trgovina z umetninami Premzl, Studio Habitat, Minoriti, Gospod, brivnica in galerija, Isabella Food & Wine, Kulturna četrt Židovska – Fotogalerija Stolp, DLUM, Galerija Media Nox / MKC, GT22, Ustanova Fundacija Sonda

Sponzorja: Grafiti Studio, d.o.o. // Europlakat, d.o.o.

View Event →
Marko Pak: razstava AF pred Galerijo Media Nox
Sep
16
to Nov 30

Marko Pak: razstava AF pred Galerijo Media Nox

Med 16. septembrom in 30. novembrom bo med arkadami na fasadni steni pred Galerijo Media Nox na ogled nova fotoinstalacija večmedijskega umetnika Marka Paka. Uradno odprtje bo v soboto, 16. septembra, razstava AF pa bo na ogled v okviru Festivala fotografije Maribor 2023 - Dotikanje.

o razstavi

Marko Pak: AF

2023, slikovni objekt, digitalni tisk, ceradno platno, 311 x 233 x 5 cm

[Fotoinstalacija v okviru Festivala fotografije Maribor 2023 – Dotikanje]

Židovski trg, fasadna stena pred Galerijo Media Nox

Kuratorka: Rebeka Tašič

Delo je fotografija, ki z izrezom in izbrano postavitvijo daje vtis reliefnega slikarskega objekta. Predstavlja izsek betonske stene s sledmi in ostanki plakatov. V samo delo je zajetih več komponent, ki nagovorijo senzibilnega gledalca denimo plastenje, prekrivanje, luščenje in gubanje. Prav tako k osebni interpretaciji vabi sam naslov razstave AF, ki je lahko razumljen kot Auto[matic] Focus ali pa kot Acronym Finder. S tem delo in umetnik omogočata neposredno vključitev javnosti v umetnino, fizična večplastnost dela se nadgradi z metaforično in idejno.

Namen fotografsko-umetniškega dela je, da jasno nagovori gledalca skozi vizualno in fizično izpostavljenost tako slikovnega objekta v materialni obliki kot predmeta fotografije. Pred gledalcem je razprta kolažirana stena, prepuščena zunanjim dejavnikom, zapisu časa, človeškemu kontaktu in naravnim vplivom. Vkomponiranih je več elementov, na primer izpostavljen napis AI, ki izraža trenutni zeitgeist oziroma na to namiguje, in znova vabi gledalca k temu da ga pomensko secira in povezuje po lastni inspiraciji.

V delu se nam odpira več makro-svetov, ki se razkrijejo posamezno in personalizirano, vsakemu od interaktivnih pogledov. Nekaj surovega, dotaknjenega, izpostavljenega omogoča gledalcu neposredni pogled in dojemljivost dela, ki je miselno izzivalno. Prav tako je mogoče, da se, kot pravi umetnik sam, vzbudijo asociacije na nove asemblaže miselnih konstelacij in horizonte konceptualnih perspektiv. Svet okoli nas se krepko nanaša na dojemanje stvari, na koncepte, soočanja in odzive na našo okolico.

Postavitev umetniškega dela, kot je delo Marka Paka, v polje gledalca, ki je javno, omogoča opazovanje miselnega procesa, odziva in sprejetja koncepta ekspresivnosti dela.

 Besedilo pripravila kuratorka Rebeka Tašič

 

o umetniku

Marko Pak [1971] je umetnik, čigar fokus ustvarjanja so objekti, fotografija in prostorske postavitve. Je član ZDSLU in DLUM, s katerim strokovno sodeluje od leta 2000 kot organizator razstav, recenzent, kurator in večmedijski umetnik. Avtorjeva dela so uvrščena na razstave slovenske sodobne umetnosti in mednarodne izbore konteksta Alpe-Adria. Za svoje delo je prejel več nagrad, nazadnje Nagrado DLUM 2021, za fotografijo. Živi in ustvarja v Mariboru.

View Event →
[Galerija Media Nox] Razstava Blaža Rojsa: Rememory
Sep
14
to Oct 14

[Galerija Media Nox] Razstava Blaža Rojsa: Rememory

Tudi letos bo Galerija Media Nox eno od prizorišč Festivala fotografije Maribor, ki v mestu poteka v organizaciji Fotokluba Maribor. Otvoritev festivala bo v soboto, 16. septembra, na Židovskem trgu, že od četrtka, 14. septembra, pa bo kot del festivalskega dogajanja v Galeriji Media Nox na ogled razstava Rememory interdisciplinarnega umetnika Blaža Rojsa.

Blaž Rojs - Kontrafaktualnost/Inherentno iluzorna narava/Iluzorno/___

Blaž Rojs (1995) je interdisciplinarni umetnik, ki se osredotoča na slikarstvo in fotografijo. Leta 2020 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani z nagrajenim diplomskim delom Intervencija v fotografiji. Samostojno je razstavljal v galeriji Dobra Vaga (Transparentnost, 2021) in Galeriji Fotografija (Poljubi in nasvidenje, 2022) ter sodeloval na skupinskih razstavah v Sloveniji, na Nizozemskem in v Italiji. Trenutno nadaljuje študij likovne umetnosti na Univerzi za umetnost v Zürichu. Zastopa ga Galerija Fotografija v Ljubljani.

Blaž Rojs se ukvarja z raziskovanjem dialoga med slikarstvom in fotografijo, kot načinom kreativnega izražanja. Mehanično naravo fotografije združuje z ekspresivnimi potezami slikarstva, ponovno uporablja in interpretira fragmente osebnih in najdenih podob ter jih preoblikuje, da bi razkril plasti svojega dojemanja sveta. Prek zlivanja reprezentacijskih tehnik in osebnih potez, z domišljijskimi preobrati vzpostavlja interakcijo z resničnostjo. V gledalcih želi vzbuditi radovednost glede njihovega lastnega dojemanja estetike in poudarja izmuzljivo naravo človeško ustvarjene vizualne upodobitve. V luči hitrega razvoja računalniško ustvarjenih podob se zdi slednje še posebej pomembno. Blaž Rojs želi z izposojo iz različnih trenutkov človeške zgodovine poudariti naravno privlačnost ženske forme in sprožiti pogovor o mejah sprejemljivosti v erotični umetnosti. Zanima ga, kako lahko te upodobitve razumemo kot krepitev moči in ne kot viktimizacijo.

Dela Blaža Rojsa torej estetsko in konceptualno zarisujejo svojstven prostor v polju umetnosti in se ne podrejajo ustaljenim okvirjem visoke umetnosti, saj vključujejo dele, ki so jasno razvidno izhajajoči iz globoko subjektivne percepcije umetnika in gradijo specifično estetiko, ki je obenem prefinjeno premišljena in dopolnjena s surovimi »brute art« elementi, ki se iztekajo v elegantne in subtilno pripovedne zaključene celote. Soočeni smo z nepretenciozno in svežo umetniško podobo, ki komunicira jasno a neobremenjeno, v skladu z ideologijo, da sodobna umetnost dopušča razraščanje v poljubne smeri kombinacij in eksperimentov, ki odpirajo nova polja dojemanja in emotivnosti, skozi konstruiranje individualnega, kombiniranega likovnega jezika.

Besedilo pripravila Sara Nuša Golob Grabner

Naslov fotografije: Memories/Spomini 

View Event →
Poletni utrip Kulturne četrti Židovska
Sep
3
10:00 AM10:00

Poletni utrip Kulturne četrti Židovska

KULTURNA ČETRT ŽIDOVSKA

vabi na

Poletni utrip na »najlepšem balkonu« Maribora

 nedelje, 3. september // Židovski trg // med 10:00 in 14:00

Partnerske organizacije, ki delujejo na Židvoskem trgu in so povezane v Kulturno četrt Židovska, vabijo na prav poseben dogodek, ki so ga naslovile Poletni utrip na ‘‘najlepšem balkonu’’ Maribora. Pester nabor aktivnosti bo na Židovskem trgu potekal v nedeljo, 3. septembra, med 10. in 14. uro.  Dogodek bo uvod in hkrati začetek dogajanja v okviru Evropskih dnevov judovske kulture.

Židovska ulica s pripadajočim trgom zaznamuje kulturnozgodovinsko pomemben del Maribora, ki se v današnji mestni zasnovi hkrati razkriva kot izjemno atraktiven urbanistično zaključen kotiček mesta. Galerijske in druge kulturne ustanove, delujoče na tej ulici, so se v želji, da bi na eni strani spodbudile prepoznavnost svoje kulturno-umetniške produkcije, na drugi pa prepoznavnost Židovske ulice oziroma Židovskega trga kot »najlepšega balkona mesta« in obenem enega najpomembnejših historičnih prostorov judovske dediščine v Sloveniji, povezale v Kulturno četrt Židovska.

 

Pet partnerskih organizacij – Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, Mladinski kulturni center Maribor z Galerijo Media Nox, Fotoklub Maribor s Fotogalerijo Stolp, Društvo likovnih umetnikov Maribor z Galerijo DLUM in GT22 & Ustanova Fundacija Sonda – si v okviru omenjene iniciative prizadevajo obuditi utrip nekdanje judovske četrti ter tako neposredno ali posredno obujati spomin na njene nekdanje prebivalce, hkrati pa z raznovrstnostjo, tudi nejudovskih vsebin, med svojimi obiskovalci spodbuditi zavedanje, da lahko prav vsak obiskovalec Kulturne četrti Židovska – ne glede na starost ter svoja pričakovanja in okus – tod najde program, ki ga bo pritegnil in mu omogočil kakovostno kulturno-umetniško izkušnjo.

 

Obisk in ogled vseh prireditev sta brezplačna.

program po prizoriščih

  • SINAGOGA MARIBOR

    • 10:00 - 14:00; Mariborska sinagoga – spomenik državnega pomena, dan odprtih vrat

    • Ves čas pred Fotogalerijo Stolp; Divjina v črno beli, fotografska razstava Gorazda Goloba

  • GALERIJA DLUM

    • 10.00–14.00; Most skozi znano, konceptualna slikarsko-kiparska razstava Matica Kosa

  • FOTOGALERIJA STOLP

    • 11.00–14.00; Odnosi 4, skupinska fotografska razstava več avtorjev

    • 11.00; Podobe Židovske. Likovna dela iz zbirke Umetnostne galerije Maribor, odprtje razstavev okviru uradnega začetka Evropskih dnevov judovske kulture 2023 v Sloveniji

  • GALERIJA MEDIA NOX

    • 10.00–14.00; Intus, konceptualna video razstava Zale Klančnik

  • ŽIDOVSKI TRG

    • 11.30–13.30; Moj pogled na Židovski trg, likovna delavnica risanja svinčnikom in ogljem za otroke in mladino

  • GT22 (vhod z Židovske ulice) & UG MB, Ulična galerija Židovska

    • 12.00–14.00; Dan odprtih vrat in dokumentarna fotografska razstava Made in GT22

    • 12.00–14.00; Jaz labod – 4. del, BlackBoxGT22 skupinska video razstava več avtorjev

    • Ves čas v Ulični galeriji Židovska; Samouokvirjanje, Neznano 1–2, samostojna razstava Barnabása Neogrády-Kissa

evropski dnevi judovske kulture

Nedeljsko dogajanje v sklopu Poletnega utripa Kulturne četrti Židovska bo uvod v začetek Evropskih dnevov judovske kulture 2023 v Sloveniji. Uradno se bodo Evropski dnevi judovske kulture 2023 v Mariboru začeli v nedeljo, 3. septembra, ob 11. uri z odprtjem razstave likovnih del iz zbirke Umetnostne galerije Maribor, ki so jo naslovili Podobe Židovske.

View Event →
[Galerija Media Nox] Razstava Intus Zale Klančnik
Jul
12
to Sep 7

[Galerija Media Nox] Razstava Intus Zale Klančnik

V Galeriji Media Nox bo od 12. julija do 7. septembra na ogled razstava Intus (lat. Znotraj) mlade umetnice Zale Klančnik. Razstava združuje pet konceptualnih video projektov v katerih umetnica tematizira umeščenost telesa v virtualnem svetu in digitalizacijo telesa.


Naslovni projekt Intus (lat. Znotraj) je nastal prek raziskovanja teles kot objekta nadzora in moči v biopolitičnem času. Policijski in vojaški nadzor ter razmah medicinskih tehnologij predstavljajo nasilje nad človeško intimo. Medtem ko je telo lahko popolnoma kontrolirano prek zunanjih dejavnikov in predmet gospodarjenja, se tudi sami odtujujemo od lastnih in drugih teles.

Koncept Intusa se ožje fokusira in obenem tematsko razširi v kreativnem polju projekta Mat(r)nica, kjer umetnica prevprašuje seksualnost in erotizem skozi digitalizacijo ženskega telesa in s poskusom njegovega utelešenja v virtualnem prostoru.

Histeroskop nadaljuje idejo stika med pornografijo, umetnostjo in anatomijo in se dotika tematik erotike, reprezentacije ter rematerializacije. Skozi postopek endoskopskega snemanja maternice umetnica izpostavlja transparentnost telesa, ki se veča skozi medicinske inovacije, s tem pa povzroča izgubo zasebnosti telesa v njegovih najbolj ranljivih in osebnih trenutkih.

Histeroskop

2x SECRET je projekt digitalizacije Butoh plesnega nastopa. Butoh je slog plesa, ki se je razvil leta 1959 na Japonskem kot reakcija proti japonski plesni sceni, ki je prioritizirala imitiranje Zahoda. Prek umetničine digitalizacije prestopi meje svoje dobe in se realizira kot digitalna informacija, v svoji ekstravagantnosti reduciran na svoje temeljne vrednote sporočilnosti.

Ob.red prikaže zadnji stadij telesa – smrt, telo se premika skozi izžarevajočo črnino se podvojuje in skozi ekspresivne gibe pomika k tlom. Ob koncu črnina nadvlada in telo ostane skrčeno na tleh. Nemoč nad smrtjo in umiranjem je večna in kaotična, kljub poskusom, da bi jo ceremonializirali in s tem osmislili. Črno bela vizualizacija obreda časa, ko je dogajanje zaradi teže (in nerazumljivosti metafizičnega stanja, ki spremlja razpad) jasno nakazuje tudi stanje nereda oz. človeka, ki je ob red. Direkten pristop vstopa v fizično in ogleda notranjosti človeka, se skozi razstavo prelevi v prepogosto pozabljeno mističnost telesa in sporoča, da sta racionalnost in zaupanje videnemu nepristna v luči pozabe na nedotakljive dimenzije psihobiološke enote človeka, ki ni namenjena zunanji kontroli in enoznačnemu dojemanju.

O UMETNICI

Zala Klančnik (1995, Slovenj Gradec) se je v letu 2019 pričela izobraževati na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, smer Slikarstvo, Video in novi mediji. V svoji umetniški praksi raziskuje dimenzije korporealnosti, možnosti utelešanja znotraj virtualnega in realnega prostora. Poslužuje se medijev videa, instalacije, performansa, fotografije in slike.

View Event →
Razstava Vabljeni mladi v Galeriji Media Nox
Jun
9
to Jul 8

Razstava Vabljeni mladi v Galeriji Media Nox

Vabljeni mladi 2023 je razstava umetnikov mlajše generacije, ki bo od 9. junija do 7. julija 2023 na ogled v Galeriji Media Nox.

Razstava Vabljeni mladi je tradicionalna, letos že 22. razstava, ki jo vsakoletno organizira Društvo likovnih umetnikov Maribor (DLUM). Na njej se predstavljajo mladi, večinoma še neuveljavljeni, a perspektivni umetniki, ki jih je na podlagi njihovih prijavljenih del na natečaj izbrala strokovna komisija. Ta najboljšim med prijavljenimi ustvarjalci vsako leto podeli tudi nagrado in listine Primavera, ki izbranim prinese samostojno razstavo Primavera v Galeriji DLUM v prihodnjem koledarskem letu. Nagrada podpira talent, ustvarjalnost in drznost sporočanja.

Razstavljajo: Ela Andlovic, Renato Arnejčič, Nina Auberšek, Vitjan Črešnar Štaus, Patrik Dvorščak, Pika Gačnik, Katarina Kolenc, Manca Kovačič, Tine Lisjak, Inês Matos, Janez Albert Novak, Lana Pastirk, Natalija Premk Jenič, Darja Remc, Mori Sikori, Iza Štrumbelj Oblak, Pika Terpin.

.Kuratorka: Kristina Prah

Otvoritev razstave del izbranih mladih umetnikov natečaja Vabljeni mladi 2023 v organizaciji DLUM bo 9. 6. ob 18. uri v galeriji Media Nox.

Razstava bo na ogled od 9. 6. do 7. 7. 2023.

9. in 10. 6. bo galerija Media Nox odprta od 18. do 22. ure, sicer pa od torka do petka med 10. in 14. ter med 15. in 18. uro, v soboto pa od 10. do 13. ure.

 

Dobrodošli in vljudno vabljeni!

View Event →
Razstava Spregledano v Galeriji Media Nox
May
23
to Jun 6

Razstava Spregledano v Galeriji Media Nox

V Galeriji Media Nox bo od torka, 23. maja, na ogled razstava, ki pod imenom Spregledano na ogled postavlja izdelke študentov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) Univerze v Ljubljani.

Razstavljena dela vabijo k raziskovanju spregledanih zgodb in s tem v drugačno dojemanje izdelka. Izvzete podrobnosti opazovalca vabijo, da dopolni zgodbo oblikovalca/umetnika. Pogledi, ki pogosto ostanejo neopaženi, tako na razstavi zaživijo tudi samostojno.

Razstavo so pripravili študenti, ki se v študijskem letu 2022/2023 izobražujejo na smeri unikatno oblikovanje/steklo in keramika

Mentorici: prof. mag. Tanja Pak in doc. Kristina Rutar

Prijazno vabljeni na otvoritev razstave, ki bo v torek, 23. maja, ob 19.00 v Galeriji Media Nox.

View Event →
Odprt natečaj Vabljeni mladi
Apr
27
12:00 AM00:00

Odprt natečaj Vabljeni mladi

Med 9. junijem in 7. julijem bo v Galeriji Media Nox na ogled skupinska razstava mladih umetnikov, ki jih bo strokovna žirija izbrala v sklopu natečaja Vabljeni mladi 2023, ki ga organizira Društvo likovnih umetnikov (DLUM) Maribor. Mladi umetniki se lahko prijavijo do 27. aprila.

Z natečajem Vabljeni mladi 2023 in nagrado Primavera, poimenovano po mojstrovini slikarja Sandra Botticellija, alegorijo mladosti, Društvo likovnih umetnikov Maribor (DLUM) vabi mlade vizualne umetnike, stare do vključno 35 let in delujoče v Sloveniji, da se prijavijo na razpis Vabljeni mladi za nagrado Primavera 2023.

Razpis omogoča mladim umetnikom, da s sodelovanjem pritegnejo pozornost strokovne žirije ter si tako prislužijo možnost skupinskega razstavljanja svojih umetniških del v rezidenčni galeriji DLUM in Galeriji Media Nox. Nagrada podpira talent in ustvarjalnost, raziskovanje ter drznost sporočanja.

Razstava bo v Galeriji Media Nox na ogled od 9. junija do 7. julija 2023.

Rok za prijavo na razpis je 27. april 2023.

View Event →
Galerija Media Nox prizorišče Festivala oblikovanja Maribor
Apr
17
to May 18

Galerija Media Nox prizorišče Festivala oblikovanja Maribor

Med 17. aprilom in 2. junijem bo Galerija Media Nox prizorišče Festivala oblikovanja Maribor (FOMB), ki poteka v organizaciji Srednje šole za oblikovanje Maribor.

Festival oblikovanja Maribor – FOMB je nastal pred osmimi leti kot nadgradnja že obstoječih projektnih dni Srednje šole za oblikovanje Maribor (SŠOM). Festival je sestavljen iz dopoldanskih delavnic na SŠOM, ki jih večinoma izvajajo učitelji šole, v zgodnjih popoldanskih urah pa se odvijajo tematski strokovni dnevi, ki nagovarjajo dijake različnih smeri izobraževanja: dan medijcev, dan frizerjev in dan oblikovalcev.

Del FOMB-a se dogaja tudi  v razstaviščnih prostorih na različnih lokacijah v Mariboru, kjer so otvoritve razstav dijakov, udeležencev natečaja in učiteljev. Eno od razstavišč je tudi naša Galerija Media Nox. Letos bodo od ponedeljka, 17. aprila, do predvidoma petka, 2. junija, v galerijskih prostorih razstavljeni izdelki iz natečaja FOMB, in sicer iz kategorij plakat, strip, modna skica, pričeska in fotografija. Ob tem bo razstavljenih tudi nekaj del zaključnih letnikov programa medijski tehnik, vezanih na fotografijo.

View Event →
Razstava Nežke Zamar: Predstavitev knjige
Feb
22
to Apr 4

Razstava Nežke Zamar: Predstavitev knjige

V razstavi z naslovom Predstavitev knjige se umetnica Nežka Zamar ukvarja s krovnim konceptom “predstavitve knjige”, kot referenčna točka pa ji služi njeno delo Pangea iz leta 2016. S tokratno postavitvijo se umetnica igra s konceptom nosilca pomena, pri čemer z vizualnim poseganjem v elemente spreminja zgodbo, ki jo nosijo.

Tako na vsebinski ravni, kot tudi s samo uporabo različnih medijev kot so video, digitalna risba in e-knjige, umetnica prevaja med digitalnim in fizičnim ter ponuja ironičen pogled na neutemeljeno uporabo novih tehnologij. 

 Nežka Zamar se v svoji umetniški praksi  osredotoča na preizpraševanje in premikanje meja identitete in individualnosti jezika ter širjenje medprostora med materialnostjo in konceptom. Njeni predmeti, podprti z dokumentacijo in akademskimi raziskavami, so predstavljeni skozi različne umetniške medije, ki so pogosto združeni v prostorske instalacije in projekte, specifične za lokacijo. Njena dela izhajajo iz kompleksnih odnosov med subjekti, ki se manifestirajo kot material njenih objektov in objektov njenega dela.

Razstava bo v Galeriji Media Nox na ogled od 22. februarja do 4. aprila.

 

Biografija nežke zamar

Nežka Zamar je interdisciplinarna umetnica, ki je študirala na Akademiji za likovno umetnost v Benetkah in leta 2013 pridobila diplomo BA. Študij vizualnih umetnosti je nadaljevala na Univerzi za likovno umetnost Mimar Sinan v Istanbulu in kasneje diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Benetkah. Od leta 2012 dalje je sodelovala pri številnih rezidencah, umetniških pogovorih in projektih, kot je sodelovanje z Albanskim paviljonom na Arhitekturnem bienalu v Benetkah ter javna intervencija in predstavitev knjige na Mediterranea Young Artists Biennale.

V preteklih letih je bilo njeno delo mednarodno razstavljeno na skupinskih in samostojnih razstavah, med drugim v Kulturnem centru Tulla v Tirani (AL), galeriji Monitor v Rimu (IT), Teatrino del Palazzo Grassi v Benetkah (IT), Museo di Santa Maria della Scala, Siena (IT), Ravnikar Gallery Space, Ljubljana (SI), Greenpointgallery, Brooklyn, NYC (ZDA), East Slovak Gallery, Košice (SK), Bait al-Zaibaq, Ramallah (PS), Galerija P74, Ljubljana (SI), Galerija Kula Cetinjska, Beograd (RS), Galerija Škuc, Ljubljana (SI).

Kuratorka razstave: Urška Kleindienst

View Event →
[Galerija Media Nox] Plakatna razstava Čutnost minljivosti
Feb
8
to Feb 15

[Galerija Media Nox] Plakatna razstava Čutnost minljivosti

V Galeriji Media Nox bo do 15. februarja na ogled plakatna razstava Čutnost minljivosti/Motivi pokrajin in figur v opusu Franceta Miheliča. Galerija bo odprta tudi na Prešernov dan v sredo, 8. februarja, in sicer po rednem urniku: od 10. do 14. ure in od 15. do 18. ure.

Na Prešernov dan in nato vse do vključno 15. februarja bo v Galeriji Media Nox na ogled razstava z naslovom Čutnost minljivosti /Motivi pokrajin in figur v opusu Franceta Miheliča; razstava plakatov.

Plakate del, ki bodo razstavljeni, so izbrali študenti tretjega letnika Oddelka za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Študenti so sodelovali v projektu Mladi kustos, v sklopu katerega so pripravili razstavo Čutnost minljivosti/Motivi pokrajin in figur v opusu Franceta Miheliča, ki je bila v Galeriji Media Nox na ogled od 11. januarja do 5. februarja 2023.

Vabljeni, da Prešernov dan preživite tudi v naši družbi.

View Event →
Jan
11
to Feb 5

V Galeriji Media Nox razstava Čutnost minljivosti

V Galeriji Media Nox bo v sredo, 11. januarja 2023, ob 18. uri otvoritev razstave Čutnost minljivosti: Motivi pokrajine in figur v opusu Franceta Miheliča. Razstava bo v galeriji postavljena v sklopu projekta Mladi kustos, pripravili pa so jo študentje tretjega letnika Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Na ogled bo do nedelje, 5. februarja 2023.

Kuratorji: Noemi Čop, Urška Kiselak, Rebeka Kerčmar, Lorena Kumer in Kristijan Matjašič

Mentorji: dr. Gorazd Bence, Tatjana Štefanič, dr. Polonca Vidmar

O RAZSTAVI

Na razstavi in v katalogu predstavljena dela Franceta Miheliča so po motiviki zelo različna, a smo skozi študij in primerjavo umetnikovih del kmalu ugotovili, da jih družijo številne skupne lastnosti. Mednje uvrščamo razkroj, razpadanje in izginjanje, kar je vidno tako v krajini kot figuraliki, pa tudi spreminjanje, metamorfoze, čas in spomin, ki Miheličeva že tako osebno izpovedna dela še dodatno obtežijo s sentimentalnostjo, čustvenostjo pa tudi kontemplativnostjo o človeški biti in naravi, trpljenju in življenju (več).

View Event →
Galerija Media Nox: Razstava Vračanja
Dec
7
to Jan 5

Galerija Media Nox: Razstava Vračanja

V Galeriji Media Nox bo od 7. decembra dalje na ogled razstava del študentov oddelka za likovno umetnost Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru. Uradno odprtje razstave z naslovom Vračanja bo v galeriji potekalo v sredo, 7. decembra, ob 18. uri. Razstava bo nato na ogled vse do četrtka, 5. januarja 2023.

View Event →
Večer z umetnikom: Vasily Kuzmich
Nov
28
6:00 PM18:00

Večer z umetnikom: Vasily Kuzmich

V ponedeljek, 28. novembra, ob 18. uri vabimo v Galerijo Media Nox, kjer je trenutno na ogled razstava Tvoj dom / Your Home ukrajinskega umetnika Vasilya Kuzmicha, lanskoletnega prejemnika prve študentske nagrade Mednarodnega festivala računalniške umetnosti (MFRU). Avtor razstave bo na voljo za vodstvo po razstavi in njeno razlago, pripravljamo pa tudi spremljevalni program.

PROGRAM

  • 18:00 Začetek in prihod gostov

    Uvodni nagovor in kratek pogovor z umetnikom

  • 18:15 Vasily Kuzmich: zvočni nastop

  • 18:30 Miha Godec: intermedijska zvočno-prostorska instalacija

  • 18:45 Ogled razstave in druženje

View Event →
Razstava Tvoj dom / Your Home
Nov
18
to Nov 29

Razstava Tvoj dom / Your Home

V Galeriji Media Nox bo do 29. novembra na ogled razstava Tvoj dom, pod katero se je podpisal Vasily Kuzmich. Mladi ukrajinski umetnik je v Maribor pred dnevi pripotoval iz Ukrajine, za svojo razstavo Tvoj dom pa je navdih črpal prav v aktualnih razmerah v Ukrajini.

Galerija Media Nox je prizorišče razstave ukrajinskega umetnika Vasily-ja Kuzmicha-a, lanskoletnega prejemnika prve študentske nagrade v sklopu Mednarodnega festivala računalniške umetnosti (MFRU) 2021. Nagrado je prejel za svoje umetniško delo Burja, dih vetra, kjer je kot takratni študent Akademije umetnosti Univerze Nova Gorica v zvočno meditativni instalaciji burjo prikazal kot zvočno/melodični pojav. Kot prejemnik prve študentske nagrade MFRU 2021 je Vasily Kuzmich dobil možnost za samostojno razstavo v Galeriji Media Nox v letu 2022.

Zaradi trenutnih razmer v Ukrajini bo razstava vrata odprla nekoliko kasneje kot načrtovano, a po nekaterih zapletih na meji je mlademu umetniku uspelo pripotovati v Maribor. Razstava z naslovom Tvoj dom, s katero se bo predstavil mariborskemu občinstvu, je tako odraz trenutnega dogajanja in posameznikovega doživljanja vojnega območja. Na ogled bo do 29. novembra.

View Event →
Razstava nagrajenih del 28. MFRU
Oct
17
to Oct 27

Razstava nagrajenih del 28. MFRU

V sklopu 28. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti (MFRU) je Galerija Media Nox postala prizorišče razstave letos nagrajenih študentskih intermedijskih projektov. 28. MFRU se je zaključil v petek, 14. oktobra, razstava pa bo v galeriji na ogled še do 27. oktobra. Kuratorka razstave je Martina Frangež.

Nagrajene študentke  in projekti so:

·         1. Nika Tomažič, Automata – 1. nagrada za študentsko delo na 28. MFRU

·         2. Hana Zadnikar, Glej me

·         3. Lara Žagar Re-teraformiranje

Več o razstavi in nagrajenkah tukaj.

Nagrajenke in kuratorka na podelitvi nagrad in otvoritvi 28. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti. Foto: Mitja Florjanc

O ŠTUDENTSKIH NAGRADAH:

Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor) je v okviru 28. Mednarodnega festivala računalniške umetnosti (MFRU) v sodelovanju s petimi slovenskimi izobraževalnimi institucijami (Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Akademijo umetnosti Univerze v Novi Gorici, Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Pedagoško fakulteto Univerze v Mariboru ter Akademijo za vizualne umetnosti AVA iz Ljubljane) objavil poziv k prijavi študentskih intermedijskih umetniških projektov za študentsko nagrado festivala MFRU 2022.

Na poziv so izbrane izobraževalne institucije lahko prijavile največ tri projekte, hkrati pa so imeli študentje tudi možnost samostojne prijave. Strokovna komisija je izbrala tri najboljše, ki jim pripadajo tudi denarne nagrade ter možnost predstavitve projektov v galeriji Media Nox v okviru festivala MFRU.

View Event →